Home > Sposoby na biegunkę > Co na rozwolnienie – porady w leczeniu biegunki

Co na rozwolnienie – porady w leczeniu biegunki

Co na rozwolnienie? – często zadajemy sobie to pytanie, gdy tylko spotka nas
ta wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Przyczyny, przez które wystąpiła, mogą być bardzo różne. Najczęściej jest ona jednak konsekwencją spożycia nieumytych warzyw i owoców, jedzenia brudnymi rękoma czy ataku zwykłego wirusa.

Co na rozwolnienie – porady w leczeniu biegunki, gastroekspert

Biegunka to dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować. Należy szybko podjąć odpowiednie leczenie, które pomoże w walce z jej przyczyną oraz wspomoże regenerację organizmu. Każdy z nas z pewnością zna domowe sposoby na biegunkę, przekazane przez starsze pokolenia. Są one skuteczne, jeśli nie jest ona bardzo dokuczliwa i jest to np. zwykła biegunka po jedzeniu. Gorzej, jeśli występuje ostra biegunka – wtedy naturalne sposoby nam nie pomogą. Warto w takiej sytuacji sięgnąć po preparaty przygotowane przez specjalistów.

Co na rozwolnienie? Odpowiednia dieta!

Przede wszystkim, podczas biegunki powinniśmy zastosować dietę lekkostrawną. Oznacza to rezygnację z potraw ciężkostrawnych oraz napojów gazowanych i soków. Należy unikać surowych warzyw i owoców oraz wszelkich dań, których składniki przyspieszą nasz metabolizm, jak np. błonnik występujący w produktach pełnoziarnistych. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Gdy wystąpią dolegliwości, tracimy dużo płynów, dlatego należy zadbać o ich uzupełnienie, najlepiej z dawką elektrolitów.

Domowe sposoby na biegunkę

Jednym ze znanych domowych sposobów leczenia biegunki jest spożywanie aronii lub jagód. Posiadają one garbniki spowalniające pracę jelit. Kolejnym jest czekolada – zawarte w niej kakao zawiera związki polifenolowe, które działają zapierająco. Nie należy jednak przesadzić z jej ilością, gdyż w skrajnych przypadkach i przy normalnej liczbie wypróżnień może skutkować zatwardzeniem. Polecany jest także domowej roboty kisiel, który w swoim składzie będzie zawierał mąkę ziemniaczaną. Jednak, gdy pada pytanie „co na rozwolnienie?” – pierwsza na myśl przychodzi nam mięta – spożywana najczęściej w postaci naparu.

Preparaty na biegunkę

Jak zatrzymać biegunkę szybciej niż poprzez domowe sposoby? Warto sięgnąć po preparaty zawierające naturalne składniki. Jednym z nich jest węgiel. Wchłania on wirusy, bakterie oraz toksyny, które podczas wydalania są wraz z nim usuwane z naszego organizmu. Równie istotne są także preparaty zawierające diosmektyt. Jest to substancja czynna, posiadająca duże właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dobrym przykładem takiego preparatu jest wyrób medyczny SmectaGo zamknięty w jednorazowych oraz gotowych do spożycia saszetkach. Substancja zawarta w produkcie to diosmektyt, który dzięki swoim naturalnym właściwościom powlekającym ochrania przewód pokarmowy oraz wspomaga regenerację jego uszkodzeń. Co istotne, diosmektyt nie powoduje zwolnienia pasażu jelitowegoSmectaGo przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 8 lat.

Odpowiadając na pytanie „co na rozwolnienie?” – wszystko zależy od objawów i przebiegu biegunki. Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy wystąpi ostra biegunka, która utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się do lekarza i skonsultować dalsze leczenie. Warto dowiedzieć się, co jest dobre na biegunkę w naszym konkretnym przypadku. Nie wolno bagatelizować problemu, gdyż przewlekła biegunka może zaszkodzić zdrowiu.

Rating: 1.0/1. From 2 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.